Jump to content

Search the Community

Showing results for tags 'Discussion Thread 2015'.



More search options

  • Search By Tags

    Type tags separated by commas.
  • Search By Author

Content Type


Forums

  • Premium Forum
    • Events
    • UFC Fight Club
    • Fights & Fighters
    • Encounters
    • Get Acquainted
    • Outside the UFC
  • Free Forum
    • Message Board Rules
    • Get Acquainted
    • Help
    • UFC
    • Outside the UFC
    • The Ultimate Fighter
    • MMA
    • Feedback
    • Announcements

Find results in...

Find results that contain...


Date Created

  • Start

    End


Last Updated

  • Start

    End


Filter by number of...

Joined

  • Start

    End


Group


AIM


MSN


Website URL


ICQ


Yahoo


Jabber


Skype


Location


Interests

Found 41 results

  1. Saturday, December 19, 2015 Amway Center, Orlando, Florida, USA Main Card (FOX, 8:00 p.m. ET) Main Event - UFC Lightweight Championship Rafael dos Anjos vs. Donald Cerrone Heavyweight Co-Main Event Junior Dos Santos vs. Alistair Overeem Nate Diaz vs. Michael Johnson Karolina Kowalkiewicz vs. Randa Markos Preliminary Card (FOX Sports 1, 5:00 p.m. ET) Myles Jury vs. Charles Oliveira C.B. Dollaway vs. Nate Marquardt Sarah Kaufman vs. Valentina Shevchenko Tamdan McCrory vs. Josh Samman Danny Castillo vs. Nik Lentz Jim Alers vs. Cole Miller Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 3:30 p.m. ET) Leon Edwards vs. Kamaru Usman Hayder Hassan vs. Vicente Luque Luis Henrique vs. Francis Ngannou
  2. Saturday, December 12, 2015 MGM Grand Garden Arena, Las Vegas, Nevada, USA Main Card (Pay Per View, 10:00 p.m. ET) Main Event - Undisputed UFC Featherweight Championship Jose Aldo vs. Conor McGregor Co-Main Event - UFC Middleweight Championship Chris Weidman vs. Luke Rockhold Yoel Romero vs. Ronaldo Souza Demian Maia vs. Gunnar Nelson Max Holloway vs. Jeremy Stephens Preliminary Card (FOX Sports 1, 8:00 p.m. ET) Urijah Faber vs. Frankie Saenz Jocelyn Jones-Lybarger vs. Tecia Torres Warlley Alves vs. Colby Covington Kevin Lee vs. Leonardo Santos Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 6:30 p.m. ET) Magomed Mustafaev vs. Joe Proctor John Makdessi vs. Yancy Medeiros Marcio Alexandre Jr. vs. Court McGee
  3. Friday, December 11, 2015 The Chelsea at The Cosmopolitan of Las Vegas, Las Vegas, Nevada, USA Main Card (FOX Sports 1, 10:00 p.m. ET) Five Round Featherweight Main Event Frankie Edgar vs. Chad Mendes Co-Main Event - The Ultimate Fighter: Team McGregor vs. Team Faber Lightweight Finale Ryan Hall vs. Artem Lobov Edson Barboza vs. Tony Ferguson Evan Dunham vs. Joe Lauzon Ryan LaFlare vs. Mike Pierce Tatsuya Kawajiri vs. Jason Knight Preliminary Card (FOX Sports 1, 8:00 p.m. ET) Konstantin Erokhin vs. Gabriel Gonzaga Geane Herrera vs. Joby Sanchez Julian Erosa vs. Marcin Wrzosek Chris Gruetzemacher vs. Abner Lloveras
  4. Thursday, December 10, 2015 The Chelsea at The Cosmopolitan of Las Vegas, Las Vegas, Nevada, USA Main Card (UFC Fight Pass, 10:00 p.m. ET) Five Round Strawweight Main Event Rose Namajunas vs. Paige VanZant Lightweight Co-Main Event Michael Chiesa vs. Jim Miller Sage Northcutt vs. Cody Pfister Thiago “Marreta” Santos vs. Elias Theodorou Preliminary Card (UFC Fight Pass, 6:45 p.m. ET) John Howard vs. Tim Means Omari Akhmedov vs. Sergio Moraes Kevin Casey vs. Antonio Carlos Junior Johnny Eduardo vs. Aljamain Sterling Santiago Ponzinibbio vs. Andreas Stahl Nathan Coy vs. Danny Roberts Phillipe Nover vs. Zubaira Tukhugov Kailin Curran vs. Emily Kagan
  5. Saturday, November 28, 2015 Olympic Gymnastics Arena, Seoul, South Korea Main Card (UFC Fight Pass, 8:00 a.m. ET) Five Round Welterweight Main Event Benson Henderson vs. Jorge Masvidal Welterweight Co-Main Event Dong Hyun Kim vs. Dominic Waters Yoshihiro Akiyama vs. Alberto Mina Doo Ho Choi vs. Sam Sicilia Preliminary Card (UFC Fight Pass, 5:00 a.m. ET) Jake Collier vs. Dongi Yang Yui Chul Nam vs. Mike De La Torre Tae Hyun Bang vs. Leo Kuntz Cortney Casey vs. Seo Hee Ham Fredy Serrano vs. Yao Zhikui Marco Beltran vs. Ning Guangyou Dong Hyun Kim vs. Dominique Steele
  6. Saturday, November 21, 2015 Monterrey Arena, Monterrey, Nuevo Leon, Mexico Main Card (FOX Sports 1, 10:00 p.m. ET) Five Round Welterweight Main Event Kelvin Gastelum vs. Neil Magny Featherweight Co-Main Event Ricardo Lamas vs. Diego Sanchez Henry Cejudo vs. Jussier Formiga The Ultimate Fighter: Latin America 2 Welterweight Finale Enrique Marin vs. Erick Montano The Ultimate Fighter: Latin America 2 Lightweight Finale Enrique Barzola vs. Horacio Gutierrez Efrain Escudero vs. Leandro Silva Preliminary Card (FOX Sports 1, 8:00 p.m. ET) Taylor Lapilus vs. Erik Perez Bartosz Fabinski vs. Hector Urbina Scott Jorgensen vs. Alejandro Perez Gabriel Benitez vs. Andre Fili Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 6:30 p.m. ET) Alvaro Herrera vs. Vernon Ramos Valmir Lazaro vs. Michel Prazeres Cesar Arzamendia vs. Polo Reyes
  7. Saturday, November 14, 2015 Etihad Stadium, Melbourne, Victoria, Australia Main Card (Pay Per View, 10:00 p.m. ET) Main Event - UFC Women's Bantamweight Championship Ronda Rousey vs. Holly Holm Co-Main Event - UFC Women's Strawweight Championship Joanna Jędrzejczyk vs. Valerie Letourneau Mark Hunt vs. Antonio Silva Uriah Hall vs. Robert Whittaker Jared Rosholt vs. Stefan Struve Preliminary Card (FOX Sports 1, 8:00 p.m. ET) Akbarh Arreola vs. Jake Matthews Kyle Noke vs. Peter Sobotta Anthony Perosh vs. Gian Villante Danny Martinez vs. Richie Vaculik Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 6:30 p.m. ET) Daniel Kelly vs. Steve Montgomery Steven Kennedy vs. Richard Walsh James Moontasri vs. Anton Zafir Ryan Benoit vs. Ben Nguyen
  8. Saturday, November 7, 2015 Ibirapuera Gymnasium, Sao Paulo, Brazil Main Card (FOX Sports 1, 10:00 p.m. ET) Five Round Middleweight Main Event Vitor Belfort vs. Dan Henderson Light Heavyweight Co-Main Event Patrick Cummins vs. Glover Teixeira Thomas Almeida vs. Anthony Birchak Piotr Hallmann vs. Alex Oliveira Gilbert Burns vs. Rashid Magomedov Corey Anderson vs. Fabio Maldonado Preliminary Card (FOX Sports 1, 8:00 p.m. ET) Gleison Tibau vs. Abel Trujillo Yan Cabral vs. Johnny Case Clay Guida vs. Thiago Tavares Chas Skelly vs. Kevin Souza Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 6:30 p.m. ET) Viscardi Andrade vs. Gasan Umalatov Pedro Munhoz vs. Jimmie Rivera Matheus Nicolau vs. Bruno Korea
  9. Saturday, October 24, 2015 3Arena, Dublin, Ireland Main Card (UFC Fight Pass, 4:00 p.m. ET) Three Round Flyweight Main Event Paddy Holohan vs. Louis Smolka Lightweight Co-Main Event Reza Madadi vs. Norman Parke Nicolas Dalby vs. Darren Till Jon Delos Reyes vs. Neil Seery Preliminary Card (UFC Fight Pass, 1:15 p.m. ET) Mickael Lebout vs. Stevie Ray Scott Askham vs. Krzysztof Jotko Ericka Almeida vs. Aisling Daly Tom Breese vs. Cathal Pendred Darren Elkins vs. Robert Whiteford Bubba Bush vs. Garreth McLellan
  10. Saturday, September 26, 2015 Saitama Super Arena, Saitama, Japan Main Card (FOX Sports 1, 10:00 p.m. ET) Five Round Heavyweight Main Event Roy Nelson vs. Josh Barnett Middleweight Co-Main Event Uriah Hall vs. Gegard Mousasi Chico Camus vs. Kyoji Horiguchi Takeya Mizugaki vs. George Roop Diego Brandao vs. Katsunori Kikuno Road to UFC: Japan Featherweight Tournament Final Mizuto Hirota vs. Teruto Ishihara Preliminary Card (FOX Sports 2, 8:00 p.m. ET) Li Jingliang vs. Keita Nakamura Nick Hein vs. Yusuke Kasuya Kajan Johnson vs. Naoyuki Kotani Shinsho Anzai vs. Roger Zapata
  11. Saturday, October 3, 2015 Toyota Center, Houston, Texas, USA Main Card (Pay Per View, 10:00 p.m. ET) Main Event - UFC Light Heavyweight Championship Daniel Cormier vs. Alexander Gustafsson Light Heavyweight Co-Main Event Ryan Bader vs. Rashad Evans Shawn Jordan vs. Ruslan Magomedov Ali Bagautinov vs. Joseph Benavidez Jessica Eye vs. Julianna Pena Preliminary Card (FOX Sports 1, 8:00 p.m. ET) Daniel Hooker vs. Yair Rodriguez Alan Jouban vs. Albert Tumenov Angela Hill vs. Rose Namajunas Islam Makhachev vs. Adriano Martins Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 6:30 p.m. ET) Chris Cariaso vs. Sergio Pettis Derrick Lewis vs. Viktor Pesta Sage Northcutt vs. Francisco Trevino
  12. Saturday, September 5, 2015 MGM Grand Garden Arena, Las Vegas, Nevada, USA Main Card (Pay Per View, 10:00 p.m. ET) Main Event - UFC Flyweight Championship Demetrious Johnson vs. John Dodson Heavyweight Co-Main Event Andrei Arlovski vs. Frank Mir Anthony Johnson vs. Jimi Manuwa Corey Anderson vs. Jan Blachowicz Alex Chambers vs. Paige VanZant Preliminary Card (FOX Sports 1, 8:00 p.m. ET) Paul Felder vs. Ross Pearson John Lineker vs. Francisco Rivera Jessica Andrade vs. Raquel Pennington Clay Collard vs. Tiago Trator Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 7:00 p.m. ET) Joe Riggs vs. Ron Stallings Nazareno Malegarie vs. Joaquim Silva
  13. Sunday, August 23, 2015 Saskatoon, Saskatchewan, Canada Main Card (FOX Sports 1, 9:00 p.m. ET) Max Holloway vs. Charles Oliveira Neil Magny vs. Erick Silva Josh Burkman vs. Patrick Cote Chad Laprise vs. Francisco Trinaldo Olivier Aubin-Mercier vs. Tony Sims Valerie Letourneau vs. Maryna Moroz Preliminary Card (FOX Sports 1, 7:00 p.m. ET) Misha Cirkunov vs. Daniel Jolly Felipe Arantes vs. Yves Jabouin Nikita Krylov vs. Marcos Rogerio de Lima Frankie Perez vs. Sam Stout Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 6:00 p.m. ET) Chris Beal vs. Chris Kelades Shane Campbell vs. Elias Silverio
  14. Saturday, August 8, 2015 Bridgestone Arena, Nashville, Tennessee, USA Main Card (FOX Sports 1, 10:00 p.m. ET) Five Round Light Heavyweight Main Event Ovince Saint Preux vs. Glover Teixeira Lightweight Co-Main Event Beneil Dariush vs. Michael Johnson Sam Alvey vs. Derek Brunson Timothy Johnson vs. Jared Rosholt Sara McMann vs. Amanda Nunes Ray Borg vs. Geane Herrera Preliminary Card (FOX Sports 2, 8:00 p.m. ET) Oluwale Bamgbose vs. Uriah Hall Chris Camozzi vs. Tom Watson Willie Gates vs. Dustin Ortiz Sirwan Kakai vs. Frankie Saenz Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 6:30 p.m. ET) Jonathan Wilson vs. Chris Dempsey Roman Salazar vs. Marlon Vera Anthony Christodoulou vs. Scott Holtzman
  15. Saturday, August 1, 2015 HSBC Arena, Rio de Janeiro, Brazil Main Card (Pay Per View, 10:00 p.m. ET) Main Event - UFC Women's Bantamweight Championship Ronda Rousey vs. Bethe Correia Light Heavyweight Co-Main Event Antonio Rogerio Nogueira vs. Mauricio Rua The Ultimate Fighter Brazil 4 Lightweight Tournament Final Fernando Bruno vs. Glaico Franca The Ultimate Fighter Brazil 4 Bantamweight Tournament Final Dileno Lopes vs. Reginaldo Vieira Antonio Rodrigo Nogueira vs. Stefan Struve Soa Palelei vs. Antonio Silva Jessica Aguilar vs. Claudia Gadelha Preliminary Card (FOX Sports 1, 8:00 p.m. ET) Neil Magny vs. Demian Maia Rafael Cavalcante vs. Patrick Cummins Warlley Alves vs. Nordine Taleb Iuri Alcantara vs. Leandro Issa Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 7:00 p.m. ET) Clint Hester vs. Vitor Miranda Guido Cannetti vs. Hugo Viana
  16. Saturday, July 25, 2015 United Center, Chicago, Illinois, USA Main Card (FOX, 8:00 p.m. ET) Main Event - UFC Bantamweight Championship T.J. Dillashaw vs. Renan Barao Women's Bantamweight Co-Main Event Jessica Eye vs. Miesha Tate Edson Barboza vs. Paul Felder Takanori Gomi vs. Joe Lauzon Preliminary Card (FOX, 6:00 p.m. ET) Tom Lawlor vs. Gian Villante Danny Castillo vs. Jim Miller Kenny Robertson vs. Ben Saunders Bryan Caraway vs. Eddie Wineland Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 4:15 p.m. ET) Daron Cruickshank vs. James Krause Andrew Holbrook vs. Ramsey Nijem Jessamyn Duke vs. Elizabeth Phillips Zak Cummings vs. Antonio Braga Neto
  17. Saturday, July 18, 2015 SSE Hydro, Glasgow, Scotland Main Card (FOX Sports 1, 1:00 p.m. ET) Five Round Middleweight Main Event Michael Bisping vs. Thales Leites Lightweight Co-Main Event Evan Dunham vs. Ross Pearson Joseph Duffy vs. Ivan Jorge Joanne Calderwood vs. Cortney Casey Leon Edwards vs. Pawel Pawlak Leonardo Mafra vs. Stevie Ray Preliminary Card (FOX Sports 1, 11:00 a.m. ET) Paddy Holohan vs. Vaughan Lee Ilir Latifi vs. Hans Stringer Mickael Lebout vs. Teemu Packalen Paul Redmond vs. Robert Whiteford Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 10:00 a.m. ET) Marcus Brimage vs. Jimmie Rivera Chris de la Rocha vs. Daniel Omielanczuk
  18. Wednesday, July 15, 2015 Valley View Casino Center, San Diego, California, USA Main Card (FOX Sports 1, 10:00 p.m. ET) Five Round Heavyweight Main Event Todd Duffee vs. Frank Mir Lightweight Co-Main Event Tony Ferguson vs. Josh Thomson Holly Holm vs. Marion Reneau Manny Gamburyan vs. Scott Jorgensen Kevin Lee vs. James Moontasri Matt Dwyer vs. Alan Jouban Preliminary Card (FOX Sports 1, 8:00 p.m. ET) Yaotzin Meza vs. Sam Sicilia Jessica Andrade vs. Sarah Moras Masanori Kanehara vs. Rani Yahya Igor Araujo vs. Sean Strickland Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 7:00 p.m. ET) Ildemar Alcantara vs. Kevin Casey Andrew Craig vs. Lyman Good
  19. Sunday, July 12, 2015 MGM Grand Garden Arena, Las Vegas, Nevada, USA Main Card (FOX Sports 1, 9:00 p.m. ET) Five Round Welterweight Main Event Jake Ellenberger vs. Stephen Thompson Co-Main Event - The Ultimate Fighter: American Top Team vs. Blackzilians Finale Hayder Hassan vs. Kamaru Usman Michael Graves vs Vicente Luque Cezar Ferreira vs. Jorge Masvidal Angela Magana vs. Michelle Waterson Russell Doane vs. Jerrod Sanders Preliminary Card (FOX Sports 1, 7:00 p.m. ET) Willie Gates vs. Darrell Montague Maximo Blanco vs. Mike De La Torre Caio Magalhaes vs. Josh Samman Dan Miller vs. Trevor Smith Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 6:30 p.m. ET) George Sullivan vs. Dominic Waters
  20. Saturday, July 11, 2015 MGM Grand Garden Arena, Las Vegas, Nevada, USA Main Card (Pay Per View, 10:00 p.m. ET) Main Event - Interim UFC Featherweight Championship Conor McGregor vs. Chad Mendes Co-Main Event - UFC Welterweight Championship Robbie Lawler vs. Rory MacDonald Dennis Bermudez vs. Jeremy Stephens Gunnar Nelson vs. Brandon Thatch Thomas Almeida vs. Brad Pickett Preliminary Card (FOX Sports 1, 8:00 p.m. ET) Matt Brown vs. Tim Means Alex Garcia vs. Mike Swick John Howard vs. Cathal Pendred Henry Briones vs. Cody Garbrandt Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 7:00 p.m. ET) Neil Seery vs. Louis Smolka Yosdenis Cedeno vs. Cody Pfister
  21. Saturday, June 27, 2015 Seminole Hard Rock Hotel and Casino, Hollywood, Florida, USA Main Card (FOX Sports 1, 10:00 p.m. ET) Five Round Middleweight Main Event Lyoto Machida vs. Yoel Romero Welterweightweight Co-Main Event Lorenz Larkin vs. Santiago Ponzinibbio Eddie Gordon vs. Antonio Carlos Junior Steve Bosse vs. Thiago “Marreta” Santos Hacran Dias vs. Levan Makashvili Preliminary Card (FOX Sports 2, 8:00 p.m. ET) Joe Merritt vs. Alex Oliveira Sirwan Kakai vs. Danny Martinez Lewis Gonzalez vs. Leandro Silva Steve Montgomery vs. Tony Sims
  22. Saturday, June 20, 2015 O2 World Berlin, Berlin, Germany Main Card (UFC Fight Pass, 3:00 p.m. ET) Main Event - UFC Women's Strawweight Championship Joanna Jędrzejczyk vs. Jessica Penne Featherweight Co-Main Event Tatsuya Kawajiri vs. Dennis Siver Steve Kennedy vs. Peter Sobotta Nick Hein vs. Lukasz Sajewski Preliminary Card (UFC Fight Pass, 12:00 p.m. ET) Makwan Amirkhani vs. Masio Fullen Alan Patrick vs. Mairbek Taisumov Alan Omer vs. TBA Niklas Backstrom vs. Noad Lahat Scott Askham vs. Antonio dos Santos Jr. Piotr Hallmann vs. Magomed Mustafaev Taylor Lapilus vs. Yuta Sasaki
  23. Saturday, June 13, 2015 Mexico City Arena, Mexico City, Mexico Main Card (Pay Per View, 10:00 p.m. ET) Main Event - UFC Heavyweight Championship Unification Fight Cain Velasquez vs. Fabricio Werdum Lightweight Co-Main Event Eddie Alvarez vs. Gilbert Melendez Kelvin Gastelum vs. Nate Marquardt Yair Rodriguez vs. Charles Rosa Angela Hill vs. Tecia Torres Preliminary Card (FX, 8:00 p.m. ET) Chico Camus vs. Henry Cejudo Drew Dober vs. Efrain Escudero Alejandro Perez vs. Patrick Williams Johnny Case vs. Francisco Trevino Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 7:00 p.m. ET) Augusto Montano vs. Cathal Pendred Gabriel Benitez vs. Clay Collard
  24. Saturday, June 6, 2015 Smoothie King Center, New Orleans, Louisiana, USA Main Card (FOX Sports 1, 10:00 p.m. ET) Five Round Middleweight Main Event Tim Boetsch vs. Dan Henderson Heavyweight Co-Main Event Matt Mitrione vs. Ben Rothwell Yancy Medeiros vs. Dustin Poirier Brian Ortega vs. Thiago Tavares Anthony Birchak vs. Joe Soto Alex Caceres vs. Francisco Rivera Preliminary Card (FOX Sports 1, 8:00 p.m. ET) Derrick Lewis vs. Shawn Jordan Omari Akhmedov vs. Brian Ebersole Christos Giagos vs. Chris Wade Justin Edwards vs. Joe Proctor Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 7:00 p.m. ET) Ricardo Abreu vs. Jake Collier Leonardo Morales vs. Jose Quinonez
  25. Saturday, May 30, 2015 Goiania Arena, Goiania, Goias, Brazil Main Card (FOX Sports 1, 10:00 p.m. ET) Five Round Welterweight Main Event Thiago Alves vs. Carlos Condit Featherweight Co-Main Event Nik Lentz vs. Charles Oliveira K.J. Noons vs. Alex Oliveira Francimar Barroso vs. Ryan Jimmo Norman Parke vs. Francisco Trinaldo Wendell Oliveira vs. Darren Till Preliminary Card (FOX Sports 1, 8:00 p.m. ET) Damon Jackson vs. Rony Jason Jussier Formiga vs. Wilson Reis Nicolas Dalby vs. Elizeu Zaleski Mirsad Bektic vs. Lucas Martins Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 7:00 p.m. ET) Ericka Almeida vs. Juliana Lima Tom Breese vs. Luiz Dutra
×