Jump to content
Fred_Flink_Stoned

how much do you pay for this in the US?

Recommended Posts

Pack of twinkies - 7 euro ( about aprox. 12 us dollar?) 

pack of Oreo cereals -  8/9 euro ( about aprox.14 us dollars) 

1 reeses big cup - 1 euro ( 1.30 us dollar)

1 pack pop tarts - 5/6 euro ( 10 dollar?) 

just wondering how much we are getting ripped off for this chit lol 

what does wallmart ask aprox for these? 

 

IMG_20190207_161547.jpg

IMG_20190207_161534.jpg

IMG_20190207_161527.jpg

Edited by Fred_Flink_Stoned

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fred I applaud you if you can even finish a whole one of those big Reese cups I got one a few weeks ago and honestly thought I was going in to a diabetic coma halfway through and I like sweet stuff lol.

  • Haha 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Two questions, how much is the sales tax in your country and does that price include it?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Im not sure what its like in Holland but in the UK you get shops that basically specialise and only sell imported American food.

A standard box of cereal like this was around £10 (about $12.50) last time I went in

Image result for reese's cereal uk price

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
41 minutes ago, Jolldan said:

Fred I applaud you if you can even finish a whole one of those big Reese cups I got one a few weeks ago and honestly thought I was going in to a diabetic coma halfway through and I like sweet stuff lol.

you fry mars and snickers bars lmfao! 

i know them m8 they're like a whole meal lol.

i absolutely love those take5 caramel chocolate pretzels from the US of A.

thanks again m8! ( you know who you are ;)

 

  • Thanks 1
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
41 minutes ago, 12er© said:

Two questions, how much is the sales tax in your country and does that price include it?

tax on food is divided in first needs / healthy rates (6%) and junk food / second needs rates (9%)  but we also pay 21% over all non food products and yes it's included 

 

shipping costs and profit is where the problem lies here i guess lol 

Edited by Fred_Flink_Stoned

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 minutes ago, Fred_Flink_Stoned said:

you fry mars and snickers bars lmfao! 

i know them m8 they're like a whole meal lol.

i absolutely love those take5 caramel chocolate pretzels from the US of A.

thanks again m8! ( you know who you are ;)

 

The combo of sweet and savoury evens its out a little:lol:

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
40 minutes ago, Jolldan said:

Im not sure what its like in Holland but in the UK you get shops that basically specialise and only sell imported American food.

A standard box of cereal like this was around £10 (about $12.50) last time I went in

Image result for reese's cereal uk price

this was in a budget supermarket btw we have the specialized shops too here ( delicatesse shops) i wouldn't  be surprized if a pack of US cereals cost between 12 and 15 euros overthere ( 20 us dollars lol)

will check it out and make a picture when i visit that store ( might take a while tho)

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 minutes ago, brunofr418 said:

wait a minute y’all got oreos cereal???

i'll ship one to you for 25$ m8 ;) :lol:

edit: i mean euros..

anyone got a better offer ? 

Edited by Fred_Flink_Stoned

Share this post


Link to post
Share on other sites
42 minutes ago, Fred_Flink_Stoned said:

tax on food is divided in first needs / healthy rates (6%) and junk food / second needs rates (9%)  but we also pay 21% over all non food products and yes it's included 

 

shipping costs and profit is where the problem lies here i guess lol 

Both Mondelez and Kellog who make a few of the items you listed have plants across europe, the goods at your local stores arent sourced from the US.

Hershey actually doesnt have major distribution in europe and they make reeses which seems to be more lined priced with the US product (seems odd given they would have a more expensive transportation cost).

Im pretty sure the VAT on most goods in holland is near 20%. They probably pass that thru to the customer.

 

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minutes ago, Shkrelz said:

Both Mondelez and Kellog who make a few of the items you listed have plants across europe, the goods at your local stores arent sourced from the US.

Hershey actually doesnt have major distribution in europe and they make reeses which seems to be more lined priced with the US product (seems odd given they would have a more expensive transportation cost).

Im pretty sure the VAT on most goods in holland is near 20%. They probably pass that thru to the customer.

 

VAT is 21% here but food is taxed lower. i made a mistake btw.

first needs food tax is 9% ( i.e: fruit,veggies and such) luxury products ,unhealthy rated food and non food is 21% i believe..

tbh i never really looked at that and just buy stuff lol 

Edited by Fred_Flink_Stoned

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 minutes ago, Fred_Flink_Stoned said:

VAT is 21% here but food is taxed lower. i made a mistake btw.

first needs food tax is 9% ( i.e: fruit,veggies and such) luxury products ,unhealthy rated food and non food is 21% i believe..

tbh i never really looked at that and just buy stuff lol 

yea europe doesnt have some of the cheap prices that the US does since many of the US snack producers have plants in mexico that operate under a maquila structure which greatly reduces the costs in addition to the cheap labor costs. The EU lets goods flow freely between countries for the most part, aside from britain. but the importation of the raw materials to the factories is more expensive, and even the ukranian labor is more expensive than the mexicans.

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 minutes ago, Shkrelz said:

yea europe doesnt have some of the cheap prices that the US does since many of the US snack producers have plants in mexico that operate under a maquila structure which greatly reduces the costs in addition to the cheap labor costs. The EU lets goods flow freely between countries for the most part, aside from britain. but the importation of the raw materials to the factories is more expensive, and even the ukranian labor is more expensive than the mexicans.

strange thing is that our chocolate including the belgian and swiss ones are way cheaper than the US chocolates 

but the raw materials enter our continent in Antwerp or Rotterdam and we have many factories here that make chocolates.

we have many kellog products here btw but the specific ones that me and jolldan showed ( reeses and oreos) are usually non existent here and i believe it really is imported and not made in the EU 

i'll provide some pics next week with the kellog cereals that are standard here ( between 3 and 4 euro a box) and the exceptional imported ones ( 6 to 12 euro a box) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 minutes ago, cashfl0w said:

It'll give you diabetes in one box!

The question though is, are the diabetes worth that box though?

Share this post


Link to post
Share on other sites

If you fu*kers are paying this much for junk food, how much are you paying for steaks and roast?

You've gotta be paying $50 for a NY strip.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Fred_Flink_Stoned said:

Pack of twinkies - 7 euro ( about aprox. 12 us dollar?) 

pack of Oreo cereals -  8/9 euro ( about aprox.14 us dollars) 

1 reeses big cup - 1 euro ( 1.30 us dollar)

1 pack pop tarts - 5/6 euro ( 10 dollar?) 

just wondering how much we are getting ripped off for this chit lol 

what does wallmart ask aprox for these? 

 

IMG_20190207_161547.jpg

IMG_20190207_161534.jpg

IMG_20190207_161527.jpg

It's the cost of having back yard breeding to replace 1 culture... America had a similar inflation problem after the 1965 suicide act that matches the federal reserves founding concerning the enslavement of American citizens... There was a time when 1 man could provide now it takes both parents working two jobs to support affirmative white people replacement action costs.

Edited by PakaL

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Fred_Flink_Stoned said:

Pack of twinkies - 7 euro ( about aprox. 12 us dollar?) 

pack of Oreo cereals -  8/9 euro ( about aprox.14 us dollars) 

1 reeses big cup - 1 euro ( 1.30 us dollar)

1 pack pop tarts - 5/6 euro ( 10 dollar?) 

just wondering how much we are getting ripped off for this chit lol 

what does wallmart ask aprox for these? 

 

IMG_20190207_161547.jpg

IMG_20190207_161534.jpg

IMG_20190207_161527.jpg

my body would pay for that in exchange for diabetes, and i'd be stuck paying into american health care for the rest of my life.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Jolldan said:

Im not sure what its like in Holland but in the UK you get shops that basically specialise and only sell imported American food.

A standard box of cereal like this was around £10 (about $12.50) last time I went in

Image result for reese's cereal uk price

I think that's $4 here

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 minutes ago, America said:

If you fu*kers are paying this much for junk food, how much are you paying for steaks and roast?

You've gotta be paying $50 for a NY strip.

i bought 800 grams ( 2 pounds ?) of filet mignon at the butcher two weeks ago for 80 dollars? 

on the grill and had it with home made wild mushroom/pepper/cream sauce chit was good 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minutes ago, Fred_Flink_Stoned said:

i bought 800 grams ( 2 pounds ?) of filet mignon at the butcher two weeks ago for 80 dollars? 

on the grill and had it with home made wild mushroom/pepper/cream sauce chit was good 

Still a little high but nowhere near as bad as your junk food.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minutes ago, America said:

Still a little high but nowhere near as bad as your junk food.

local junk food would still be cheap.   its purely import costs making those prices so high

  • Like 1
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 minutes ago, Fred_Flink_Stoned said:

so you mean that Europeans live in the future with higher inflation? 

makes sense

And rape cults

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 minutes ago, America said:

Still a little high but nowhere near as bad as your junk food.

What would it cost you?

I think we would pay 28 to 35 ish a kg making his 2 pounds in the 30 buck range here.

 

Edited for clarity.

That would be Walmart type **** meat. Butcher would be higher, but nothing that super high

 

Edited by MoZZez

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 minutes ago, MoZZez said:

What would it cost you?

I think we would pay 28 to 35 ish a kg making his 2 pounds in the 30 buck range here.

 

I feel like that cheap and filets are more expensive here. I don't eat Filets though. I eat strips.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minutes ago, MoZZez said:

What would it cost you?

I think we would pay 28 to 35 ish a kg making his 2 pounds in the 30 buck range here.

 

Edited for clarity.

That would be Walmart type **** meat. Butcher would be higher, but nothing that super high

 

Depends on the grade of beef

USDA beef would be like $14/lb  - USDA Prime could be around $20 per pound - Grass Fed could go a little upwards of that - then there are the insane steaks like American Wagyu, or the stuff from Snake River Farms that is just in a different stratosphere of cost

also depends on if you buy the whole tenderloin or if you get it pre cut. The whole tenderloin is cheaper on a per/unit basis

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minutes ago, America said:

I feel like that cheap and filets are more expensive here. I don't eat Filets though. I eat strips.

Strips and Ribeyes all day.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Just so the brainwashed don't get it twisted i must clarify things a little. The colonization of the globe was barbaric and wrong, while the modern reverse colonization is just as perverted. Only thing different is the culture demonized and labeled savages...That should end any further knight in shining sjw armor attacks.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minutes ago, Shkrelz said:

Depends on the grade of beef

USDA beef would be like $14/lb  - USDA Prime could be around $20 per pound - Grass Fed could go a little upwards of that - then there are the insane steaks like American Wagyu, or the stuff from Snake River Farms that is just in a different stratosphere of cost

also depends on if you buy the whole tenderloin or if you get it pre cut. The whole tenderloin is cheaper on a per/unit basis

I dont know the difference between USDA  and then the prime. But I would guess it's like our ratings.

So they would be comparable 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mauro Americans will throw walmart pricing left n right. The real is the cost at 7 eleven or circle K eL oh eL.

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minutes ago, MauroPedrosa said:

You’re getting ripped off for sure 

who in his right mind would pay 12 to 15 euro for a box of cereals ? :lol:

i'll just crunch some oreos in my cornflakes but i prefer fresh fruit or nuts over oreos all day

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
36 minutes ago, MoZZez said:

What would it cost you?

I think we would pay 28 to 35 ish a kg making his 2 pounds in the 30 buck range here.

 

Edited for clarity.

That would be Walmart type **** meat. Butcher would be higher, but nothing that super high

 

i pay about 45 euro's for a 1400 grams picanha US grain fed deep freezed over the interwebs @ beefandsteak dot NL 

Butchers are expensive here. also because of the high rents, high tax and employee costs 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I don't buy any of that poison. 

IDShot_540x540.jpg

Every once in a while i'll buy reese's cups at a gas station but i buy these^^ not that big cup BS. The big cup version the ratios are off and they don't taste as good as regular cups or the mini ones and they never seemed as fresh every time i got one

I don't recall the price for them. Like a dollar something. The mini's are like a quarter. Mind that's gas station prices. Sure it's a little cheaper buying a whole bag/box somewhere else. 

Edited by StompGrind
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Fred_Flink_Stoned said:

i pay about 45 euro's for a 1400 grams picanha US grain fed deep freezed over the interwebs @ beefandsteak dot NL 

Butchers are expensive here. also because of the high rents, high tax and employee costs 

why not just grow your own cows?

or perhaps import a few of them from the united states?

fatamericanwomen.jpg

 

 

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
51 minutes ago, StompGrind said:

I don't buy any of that poison. 

IDShot_540x540.jpg

Every once in a while i'll buy reese's cups at a gas station but i buy these^^ not that big cup BS. The big cup version the ratios are off and they don't taste as good as regular cups or the mini ones and they never seemed as fresh every time i got one

I don't recall the price for them. Like a dollar something. The mini's are like a quarter. Mind that's gas station prices. Sure it's a little cheaper buying a whole bag/box somewhere else. 

I buy the big cup ones on occasion, but they have reese's pieces in them. Nice treat on occasion.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, MoZZez said:

I buy the big cup ones on occasion, but they have reese's pieces in them. Nice treat on occasion.

I think the main reason i don't like the big cups is the thickness of the chocolate is different and less creamy. I don't want a big gob of peanut butter covered in full plate armor milk chocolate lol. The regular cups are thinner coated so it has more of a butter like taste that just melts in your mouth as nature intended. Concur with Jolldan those are enough sugar to induce a diabetic coma. For all those reasons....

 tenor.gif?itemid=4920624

Usually when i do chocolate's i find regular candy i.e. twix, snickers, mars, M&M's etc. is garbage now and i'm done a few bites in. It's too waxy & fake from what i remember as a kid the quality went down a lot. Sorta like Tacobell now. I can't even eat that anymore the quality is so bad. 

tumblr_inline_mqfthsHzTC1qz4rgp.jpg.750xass1.jpg9bc7923f7af52438e7f5aaedab6d1516.jpg

When i need my chocolate fix i eat these. Little more expensive but they don't have that fake taste. Amazing if melted over homemade vanilla ice cream. 

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Has aanybody else tasted one of those massive Reeses that they put out around Christmas? It's more like fudge. Super fire.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Just now, cashfl0w said:

Has aanybody else tasted one of those massive Reeses that they put out around Christmas? It's more like fudge. Super fire.

And you could probably trade one for a yacht overseas. lol

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×