Jump to content

Search the Community

Showing results for tags 'Discussion Thread 2016'.



More search options

  • Search By Tags

    Type tags separated by commas.
  • Search By Author

Content Type


Forums

  • Premium Forum
    • Events
    • UFC Fight Club
    • Fights & Fighters
    • Encounters
    • Get Acquainted
    • Outside the UFC
  • Free Forum
    • Message Board Rules
    • Get Acquainted
    • Help
    • UFC
    • Outside the UFC
    • The Ultimate Fighter
    • MMA
    • Feedback
    • Announcements

Find results in...

Find results that contain...


Date Created

  • Start

    End


Last Updated

  • Start

    End


Filter by number of...

Joined

  • Start

    End


Group


AIM


MSN


Website URL


ICQ


Yahoo


Jabber


Skype


Location


Interests

Found 40 results

  1. 207 Nunes vs. Rousey Friday, December 30, 2016 Las Vegas, Nevada, USA Main Card (Pay Per View, 10:00 p.m. ET) Amanda Nunes vs. Ronda Rousey Dominick Cruz vs. Cody Garbrandt T.J. Dillashaw vs. John Lineker Dong Hyun Kim vs. Tarec Saffiedine Ray Borg vs. Louis Smolka Preliminary Card (FOX Sports 1, 8:00 p.m. ET) Johny Hendricks vs. Neil Magny Antonio Carlos Junior vs. Marvin Vettori Alex Garcia vs. Mike Pyle Niko Price vs. Brandon Thatch Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 7:30 p.m. ET) Tim Means vs. Alex Oliveira
  2. Saturday, December 17, 2016 Sacramento, California, USA Main Card (FOX - 8:00p ET) Paige VanZant vs. Michelle Waterson Mickey Gall vs. Sage Northcutt Urijah Faber vs. Brad Pickett Alan Jouban vs. Mike Perry Preliminary Card (FS1 - 5:00p ET) Paul Craig vs. Luis Henrique da Silva Mizuto Hirota vs. Cole Miller Bryan Barberena vs. Colby Covington James Moontasri vs. Alex Morono Josh Emmett vs. Scott Holtzman Irene Aldana vs. Leslie Smith Early Preliminary Card (UFC Fight Pass - 3:30p ET) Takeya Mizugaki vs. Eddie Wineland Hector Sandoval vs. Fredy Serrano Sultan Aliev vs. Bojan Velickovic
  3. 206 Pettis vs. Holloway Saturday, December 10, 2016 Toronto, Ontario, Canada Main Card (Pay Per View, 10:00 p.m. ET) Max Holloway vs. Anthony Pettis Matt Brown vs. Donald Cerrone Dooho Choi vs. Cub Swanson Kelvin Gastelum vs. Tim Kennedy Emil Meek vs. Jordan Mein Preliminary Card (FOX Sports 1, 8:00 p.m. ET) Misha Cirkunov vs. Nikita Krylov Olivier Aubin-Mercier vs. Drew Dober Valerie Letourneau vs. Viviane Pereira Mitch Gagnon vs. Matthew Lopez Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 6:30 p.m. ET) John Makdessi vs. Lando Vannata Rustam Khabilov vs. Jason Saggo Zach Makovsky vs. Dustin Ortiz
  4. Friday, December 9, 2016 Albany, New York, USA Main Card (UFC Fight Pass - 9:00p ET) Derrick Lewis vs. Shamil Abdurakhimov Anthony Hamilton vs. Francis Ngannou Corey Anderson vs. Sean O’Connell Saparbek Safarov vs. Gian Villante Preliminary Card (UFC Fight Pass - 5:45p ET) Justine Kish vs. Ashley Yoder Randy Brown vs. Brian Camozzi Joe Gigliotti vs. Gerald Meerschaert Andrew Sanchez vs. Trevor Smith Shane Burgos vs. Tiago Trator Marc Diakiese vs. Frankie Perez Keith Berish vs. Ryan Janes J.J. Aldrich vs. Juliana Lima
  5. Tournament of Champions Finale Saturday, December 3, 2016 Las Vegas, Nevada, USA Main Card (FOX Sports 1, 10:00 p.m. ET) Demetrious Johnson vs. Tim Elliott Joseph Benavidez vs. Henry Cejudo Jake Ellenberger vs. Jorge Masvidal Jared Cannonier vs. Ion Cutelaba Alexis Davis vs. Sara McMann Ryan Benoit vs. Brandon Moreno Preliminary Card (FOX Sports 1, 8:00 p.m. ET) Ryan Hall vs. Gray Maynard Rob Font vs. Matt Schnell Kailin Curran vs. Jamie Moyle Devin Clark vs. Josh Stansbury Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 7:00 p.m. ET) Elvis Mutapcic vs. Anthony Smith “Maestro” Dong Hyun Kim vs. Brendan O’Reilly
  6. Saturday, November 26, 2016 Melbourne, Victoria, Australia Main Card (FS1 - 10:00p ET) Derek Brunson vs. Robert Whittaker Andrew Holbrook vs. Jake Matthews Omari Akhmedov vs. Kyle Noke Yusuke Kasuya vs. Alex Volkanovski Chris Camozzi vs. Daniel Kelly Damien Brown vs. Jon Tuck Preliminary Card (FS1 - 8:00p ET) Jonathan Meunier vs. Richard Walsh Geane Herrera vs. Ben Nguyen Dan Hooker vs. Jason Knight Jenel Lausa vs. Yao Zhikui Early Preliminary Card (UFC Fight Pass - 6:30p ET) Seo Hee Ham vs. Danielle Taylor Tyson Pedro vs. Khalil Rountree Ning Guangyou vs. Marlon Vera
  7. Saturday, November 19, 2016 São Paulo, Brazil Main Card (FS1 - 9:00p ET) Ryan Bader vs. Antonio Rogerio Nogueira Thomas Almeida vs. Albert Morales Cortney Casey vs. Claudia Gadelha Krzysztof Jotko vs. Thales Leites Warlley Alves vs. Kamaru Usman Sergio Moraes vs. Zak Ottow Preliminary Card (FS1 - 7:00p ET) Cezar Ferreira vs. Jack Hermansson Gadzhimurad Antigulov vs. Marcos Rogerio de Lima Johnny Eduardo vs. Manny Gamburyan Christian Colombo vs. Luis Henrique Early Preliminary Card (UFC Fight Pass - 6:00p ET) Pedro Munhoz vs. Justin Scoggins Francimar Barroso vs. Darren Stuart
  8. Saturday, November 19, 2016 Belfast, Northern Ireland Main Card (UFC Fight Pass - 4:00p ET) Uriah Hall vs. Gegard Mousasi Stevie Ray vs. Ross Pearson Timothy Johnson vs. Alexander Volkov Teruto Ishihara vs. Artem Lobov Preliminary Card (UFC Fight Pass - 12:15p ET) Magnus Cedenblad vs. Jack Marshman Ali Bagautinov vs. Kyoji Horiguchi Kevin Lee vs. Magomed Mustafaev Amanda Cooper vs. Anna Elmose Mark Godbeer vs. Justin Ledet Zak Cummings vs. Alexander Yakovlev Milana Dudieva vs. Marion Reneau Brett Johns vs. Kwan Ho Kwak Abdul Razak Alhassan vs. Charlie Ward
  9. 205 Alvarez vs. McGregor Saturday, November 12, 2016 New York, New York, USA Main Card (Pay Per View, 10:00 p.m. ET) Eddie Alvarez vs. Conor McGregor Tyron Woodley vs. Stephen Thompson Joanna Jędrzejczyk vs. Karolina Kowalkiewicz Yoel Romero vs. Chris Weidman Raquel Pennington vs. Miesha Tate Preliminary Card (FOX Sports 1, 8:00 p.m. ET) Frankie Edgar vs. Jeremy Stephens Michael Johnson vs. Khabib Nurmagomedov Tim Boetsch vs. Rafael Natal Vicente Luque vs. Belal Muhammad Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 7:00 p.m. ET) Thiago Alves vs. Jim Miller Liz Carmouche vs. Katlyn Chookagian
  10. Saturday, November 5, 2016 Mexico City, Mexico Main Card (FS1 - 10:00p ET) Rafael dos Anjos vs. Tony Ferguson Marcin Held vs. Diego Sanchez Ricardo Lamas vs. Charles Oliveira Martin Bravo vs. Claudio Puelles (Ultimate Fighter: Latin America 3 Lightweight Tournament Finale) Beneil Dariush vs. Rashid Magomedov Heather Jo Clark vs. Alexa Grasso Preliminary Card (FS1 - 8:00p ET) Felipe Arantes vs. Erik Perez Marco Beltran vs. Joe Soto Max Griffin vs. Erick Montano Henry Briones vs. Douglas Silva de Andrade Early Preliminary Card (UFC Fight Pass - 6:30p ET) Sam Alvey vs. Alex Nicholson Marco Polo Reyes vs. Jason Novelli Chris Avila vs. Enrique Barzola
  11. 204 Bisping vs. Henderson 2 Saturday, October 8, 2016 Manchester, England Main Card (Pay Per View, 10:00 p.m. ET) Michael Bisping vs. Dan Henderson Vitor Belfort vs. Gegard Mousasi Jimi Manuwa vs. Ovince Saint Preux Daniel Omielanczuk vs. Stefan Struve Mirsad Bektic vs. Russell Doane Preliminary Card (FOX Sports 1, 8:00 p.m. ET) Iuri Alcantara vs. Brad Pickett Davey Grant vs. Damian Stasiak Leon Edwards vs. Albert Tumenov Marc Diakiese vs. Lukasz Sajewski Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 7:00 p.m. ET) Mike Perry vs. Danny Roberts Adriano Martins vs. Leonardo Santos
  12. Saturday, October 1, 2016 Portland, Oregon, USA Main Card (FS1 - 11:00p ET) John Lineker vs. John Dodson Will Brooks vs. Alex Oliveira Josh Burkman vs. Zak Ottow Brandon Moreno vs. Louis Smolka Preliminary Card (FS2 - 9:00p ET) Joachim Christensen vs. Luis Henrique da Silva Hacran Dias vs. Andre Fili Shamil Abdurakhimov vs. Walt Harris Keita Nakamura vs. Elizeu Zaleski dos Santos Early Preliminary Card (UFC Fight Pass - 7:15p ET) Nate Marquardt vs. Tamdan McCrory Ion Cutelaba vs. Jonathan Wilson Curtis Blaydes vs. Cody East Kelly Faszholz vs. Ketlen Vieira
  13. Saturday, September 24, 2016 Brasilia, Brazil Main Card (FOX Sports 1 - 10:00p ET) Cristiane Justino vs. Lina Lansberg Renan Barao vs. Phillipe Nover Roy Nelson vs. Antonio Silva Paul Felder vs. Francisco Trinaldo Thiago “Marreta” Santos vs. Eric Spicely Mike De La Torre vs. Godofredo Pepey Main Card (FOX Sports 1 - 8:00p ET) Gilbert Burns vs. Michel Prazeres Michinori Tanaka vs. Rani Yahya Jussier Formiga vs. Dustin Ortiz Luan Chagas vs. Erick Silva Preliminary Card (UFC Fight Pass - 6:30p ET) Alan Patrick vs. Stevie Ray Vicente Luque vs. Hector Urbina Glaico Franca vs. Gregor Gillespie
  14. Saturday, September 17, 2016 Hidalgo, Texas, USA Main Card (FOX Sports 1 - 10:00p ET) Michael Johnson vs. Dustin Poirier Derek Brunson vs. Uriah Hall Evan Dunham vs. Rick Glenn Albert Morales vs. Alejandro Perez Roan Carneiro vs. Kenny Robertson Islam Makhachev vs. Chris Wade Main Card (FOX Sports 1 - 8:00p ET) Gabriel Benitez vs. Sam Sicilia Augusto Montano vs. Belal Muhammad Antonio Carlos Junior vs. Leonardo Augusto Leleco Joey Gomez vs. Jose Quinonez Preliminary Card (UFC Fight Pass - 7:00p ET) Randy Brown vs. Erick Montano Maximo Blanco vs. Chas Skelly
  15. 203 Miocic vs. Overeem Saturday, September 10, 2016 Cleveland, Ohio, USA Main Card (Pay Per View, 10:00 p.m. ET) Stipe Miocic vs. Alistair Overeem Travis Browne vs. Fabricio Werdum Mickey Gall vs. CM Punk Urijah Faber vs. Jimmie Rivera Jessica Andrade vs. Joanne Calderwood Preliminary Card (FOX Sports 1, 8:00 p.m. ET) Bethe Correia vs. Jessica Eye Caio Magalhaes vs. Brad Tavares Nik Lentz vs. Michael McBride Drew Dober vs. Jason Gonzalez Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 7:30 p.m. ET) Yancy Medeiros vs. Sean Spencer
  16. Saturday, September 3, 2016 Hamburg, Germany Main Card (UFC Fight Pass - 3:00p ET) Andrei Arlovski vs. Josh Barnett Jan Blachowicz vs. Alexander Gustafsson Ryan Bader vs. Ilir Latifi Tae Hyun Bang vs. Nick Hein Preliminary Card (UFC Fight Pass - 11:45a ET) Jessin Ayari vs. Jim Wallhead Nicolas Dalby vs. Peter Sobotta Ashlee Evans-Smith vs. Veronica Macedo Leandro Issa vs. Taylor Lapilus Christian Colombo vs. Jarjis Danho Scott Askham vs. Jack Hermansson Rustam Khabilov vs. Leandro Silva
  17. Saturday, August 27, 2016 Vancouver, British Columbia, Canada Main Card (FOX - 8:00p ET) Carlos Condit vs. Demian Maia Charles Oliveira vs. Anthony Pettis Bec Rawlings vs. Paige VanZant Joe Lauzon vs. Jim Miller Preliminary Card (FOX - 6:00p ET) Sam Alvey vs. Kevin Casey Enrique Barzola vs. Kyle Bochniak Alessio Di Chirico vs. Garreth McLellan Shane Campbell vs. Felipe Silva Early Preliminary Card (UFC Fight Pass - 5:00p ET) Thibault Gouti vs. Chad Laprise Jeremy Kennedy vs. Alessandro Ricci
  18. 202 McGregor vs. Diaz 2 Saturday, August 20, 2016 Las Vegas, Nevada, USA Main Card (Pay Per View, 10:00 p.m. ET) Conor McGregor vs. Nate Diaz Anthony Johnson vs. Glover Teixeira Donald Cerrone vs. Rick Story Hyun Gyu Lim vs. Mike Perry Sabah Homasi vs. Tim Means Preliminary Card (FOX Sports 1, 8:00 p.m. ET) Cody Garbrandt vs. Takeya Mizugaki Raquel Pennington vs. Elizabeth Phillips Chris Avila vs. Artem Lobov Cortney Casey vs. Randa Markos Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 6:30 p.m. ET) Lorenz Larkin vs. Neil Magny Colby Covington vs. Max Griffin Alberto Uda vs. Marvin Vettori
  19. Saturday, August 6, 2016 Salt Lake City, Utah, USA Main Card (FOX Sports 1 - 10:00p ET) Yair Rodriguez vs. Alex Caceres Dennis Bermudez vs. Rony Jason Chris Camozzi vs. Thales Leites Zak Cummings vs. Santiago Ponzinibbio Joseph Gigliotti vs. Trevor Smith Maryna Moroz vs. Danielle Taylor Preliminary Card (FOX Sports 1 - 8:00p ET) Court McGee vs. Dominique Steele Viktor Pesta vs. Marcin Tybura Jason Novelli vs. David Teymur Horacio Gutierrez vs. Teruto Ishihara Early Preliminary Card (UFC Fight Pass - 7:00p ET) Tatsuya Kawajiri vs. Cub Swanson Justin Ledet vs. Chase Sherman
  20. 201 Lawler vs. Woodley Saturday, July 30, 2016 Atlanta, Georgia, USA Main Card (Pay Per View, 10:00 p.m. ET) Robbie Lawler vs. Tyron Woodley Karolina Kowalkiewicz vs. Rose Namajunas Matt Brown vs. Jake Ellenberger Erik Perez vs. Francisco Rivera Ryan Benoit vs. Fredy Serrano Preliminary Card (FOX Sports 2, 8:00 p.m. ET) Ed Herman vs. Nikita Krylov Jorge Masvidal vs. Ross Pearson Damian Grabowski vs. Anthony Hamilton Wilson Reis vs. Hector Sandoval Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 7:00 p.m. ET) Michael Graves vs. Bojan Velickovic Cesar Arzamendia vs. Damien Brown
  21. Saturday, July 23, 2016 Chicago, Illinois, USA Main Card (FOX - 8:00p ET) Holly Holm vs. Valentina Shevchenko Edson Barboza vs. Gilbert Melendez Bojan Mihajlovic vs. Francis Ngannou Kailin Curran vs. Felice Herrig Preliminary Card (FOX - 6:00p ET) Frankie Saenz vs. Eddie Wineland Darren Elkins vs. Godofredo Pepey Kamaru Usman vs. Alexander Yakovlev J.C. Cottrell vs. Michel Prazeres Early Preliminary Card (UFC Fight Pass - 4:30p ET) James Moontasri vs. Alex Oliveira Jim Alers vs. Jason Knight Luis Henrique vs. Dmitry Smolyakov
  22. 200 Tate vs. Nunes Saturday, July 9, 2016 Las Vegas, Nevada, USA Main Card (Pay Per View, 10:00 p.m. ET) Miesha Tate vs. Amanda Nunes Mark Hunt vs. Brock Lesnar Daniel Cormier vs. Anderson Silva Jose Aldo vs. Frankie Edgar Travis Browne vs. Cain Velasquez Preliminary Card (FOX Sports 1, 8:00 p.m. ET) Julianna Pena vs. Cat Zingano Kelvin Gastelum vs. Johny Hendricks Raphael Assuncao vs. T.J. Dillashaw Enrique Marin vs. Sage Northcutt Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 6:30 p.m. ET) Joe Lauzon vs. Diego Sanchez Gegard Mousasi vs. Thiago “Marreta” Santos Takanori Gomi vs. Jim Miller
  23. Wednesday, July 13, 2016 Sioux Falls, South Dakota, USA Main Card (FOX Sports 1 - 9:00p ET) John Lineker vs. Michael McDonald Tony Ferguson vs. Landon Vannata Tim Boetsch vs. Josh Samman Alexey Oleinik vs. Daniel Omielanczuk Keita Nakamura vs. Kyle Noke Ben Nguyen vs. Louis Smolka Preliminary Card (FOX Sports 1 - 7:00p ET) Katlyn Chookagian vs. Lauren Murphy Sam Alvey vs. Eric Spicely Cortney Casey vs. Cristina Stanciu Scott Holtzman vs. Cody Pfister Early Preliminary Card (UFC Fight Pass - 6:00p ET) Matthew Lopez vs. Rani Yahya Devin Clark vs. Alex Nicholson
  24. Team Joanna vs. Team Claudia Finale Friday, July 8, 2016 Las Vegas, Nevada, USA Main Card (FOX Sports 1, 10:00 p.m. ET) Joanna Jedrzejczyk vs. Claudia Gadelha Andrew Sanchez vs. Khalil Rountree - Ultimate Fighter Light Heavyweight Tournament Final Amanda Cooper vs. Tatiana Suarez - Ultimate Fighter Strawweight Tournament Final Ross Pearson vs. Will Brooks Doo Ho Choi vs. Thiago Tavares Joaquim Silva vs. Andrew Holbrook Preliminary Card (FOX Sports 1, 8:00 p.m. ET) Gray Maynard vs. Fernando Bruno John Moraga vs. Matheus Nicolau Cezar Ferreira vs. Anthony Smith Josh Stansbury vs. Cory Hendricks Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 7:00 p.m. ET) Jake Matthews vs. Kevin Lee Li Jingliang vs. Anton Zafir
  25. Saturday, June 18, 2016 Ottawa, Ontario, Canada Main Card (FOX Sports 1, 10:30 p.m. ET) Rory MacDonald vs. Stephen Thompson Donald Cerrone vs. Patrick Cote Steve Bosse vs. Sean O’Connell Olivier Aubin-Mercier vs. Thibault Gouti Joanne Calderwood vs. Valerie Letourneau Preliminary Card (FOX Sports 2, 8:30 p.m. ET) Jason Saggo vs. Leandro Silva Misha Cirkunov vs. Ion Cutelaba Krzysztof Jotko vs. Tamdan McCrory Chris Beal vs. Joe Soto Early Preliminary Card (UFC Fight Pass, 6:45 p.m. ET) Sam Alvey vs. Elias Theodorou Jocelyn Jones-Lybarger vs. Randa Markos Colby Covington vs. Jonathan Meunier Ali Bagautinov vs. Geane Herrera
×
×
  • Create New...